O farmě

Lehocky_farma

Novodobá historie farmy se začala psát v divokých devadesátých letech, kdy jsme zažádali o restituci pozemků v oblasti Nýrska. V roce 1994 jsme byli mezi šťastnými restituenty, kteří pozemky získali zpět a v roce 1996 již začali hospodařit. V roce 1998 byl založen ovčín s chovem Šumavské ovce a prodejem jatečních jehňat a jehněčího masa.

Postupně začala na farmu přibývat další zvířata, v roce 2002 jsme získali oslíka Mášenku a v roce 2004 prvního koně Jessicu, koně pro potěšení. Postupně přibývali další koně, až se jejich počet ustálil na stádečku tří kusů koní, které využíváme především pro rekreační ježdění a pro hosty našeho ubytování. I když oslice Máša nás již opustila, ve věku 21 let, máme za ni náhradu a to osličku Šarlotku narozenou v květnu 2012. 

V roce 2006 jsme pořídili první kravky k chovu a produkci hovězího masa, které je možné si na farmě objednat. V roce 2007 jsme dobudovali na samotě Horní Polánky rodinný dům, který nabízí ubytování v apartmánu se vším komfortem,nebo v roce 2011 dokončený srub který pojme 5 osob a je také s veškerým zázemím. Ubytování nabízí celou řadu agroturistických možností jak se dočtete v sekci ubytování.

V současné době tedy naše farma obhospodařuje celkem okolo 120 hektarů zemědělské půdy a především luk na nichž se pase stádo Šumavských ovcí, hovězí skot a koně.Druhá část farmy se nachází v Bystřici nad Úhlavou,kde je veškerý dobytek ustájen přes zimu a kde se kolem farmy potuluje také další drobné zvířectvo: drůbež (kachny, slepice - nosnice) a králíci.A třetí část jsou sady v Zelené Lhotě, kde si žijí naše kravky od jara do podzimu.  Nabídku všech produktů naší farmy v kvalitě bio naleznete v sekci Naše nabídka.

V blízkosti domu s ubytováním se vyskytuje extenzivně obhospodařovaný sad třešní,vlašských ořechů a čerstvě vysazených hrušní, kde je možné v létě samosběrem získat dobré ovoce. V roce 2010 jsme se rozšířili o 25 hektarů jabloňových sadů, na podzim tedy budeme nabízet jablka a mošty.

Chov zvířat

Telatka

Na farmě chováme, dle zásad ekologického zemědělství koně (plemena Hafling a Quoter), ovce (plemene Šmavská ovce), hovězí skot (plemen Charolais a Red Angus), drobné domácí zvířectvo (slepice, kachny, perličky) a jednoho oslíka

Na farmě si můžete nakoupit faremní produkty, nebo přijedete-li v příhodném období, budete si moci upéci jehně či dostat jehněčí,nebo hovězí maso domů. Více v sekci Nabídka produktů.

Rostlinná výroba

Obhospodařujeme celkem okolo 100 hektarů luk,sadů a polí. Rostlinná výroba je zaměřena na produkci krmiva pro naši bohatou zvířenu.Produkce ze sadů je převážně moštována. Pro zájemce z okolí Nýrska (i odjinud) nabízíme možnost využití našeho arsenálu zemědělských strojů pro sečení, nahrabování či balení sena. Více informací v sekci Nabídka služeb.